Z ozaveščenostjo predvsem mladih želi projekt opomniti na odnose med vojnimi uničenji in lokalnimi identitetami ter preseči nacionalne in medkulturne konflikte, kolektivno krivdo in nestrpnosti.
TRAJANJE PROJEKTA: 1. 8. 2015–31. 1. 2017
NOSILEC PROJEKTA: UP Znanstveno-raziskovalno središče
PROJEKTNI PARTNERJI: Kulturno izobraževalno društvo PiNA (SLO), Associazione 47|04 (ITA), Udruga “Žejane” (HR), Associazione Kinoatelje (SlO, ITA), Občina Dolina / Comune di San Dorligo della Valle (ITA), Istarsko povijesno društvo (HR)
PROJEKT PODPRT S STRANI/PROGRAMA: Evropa za državljane
REFERENČNA ŠTEVILKA PROJEKTA: 2015-1709/001-001
KLJUČNE BESEDE: POŽIG, 2. SVETOVNA VOJNA, MLADI, SPOMIN
KONTAKT: Borut Jerman
OPIS PROJEKTA:
POMEN VOJNIH UNIČENJ ZA PRESEGANJE KONFLIKTOV IN NESTRPNOSTI
V Julijski krajini v zadnjih 100 letih beležimo številne spremembe meja in političnih režimov. Četudi je bila ta regija od leta 1920 uradno del Italije, je slovensko in hrvaško prebivalstvo razvilo uporniška gibanja proti režimu in agitiralo za priključitev k »domovini« – Jugoslaviji – ali v nekaterih primerih za avtonomijo Julijske krajine. Med 2. svetovno vojno pa so nacistične in fašistične okupacijske sile na tem območju požgale več kot 50 vasi. Požgane vasi nosijo simbolizem krajev, ki jih je okupator poskušal »izbrisati«.
Namen projekta je preko različnih aktivnosti povečati ozaveščenost predvsem med mlajšimi generacijami, da je spomin na vojna uničenja pomemben del njihove lokalne identitete, v duhu medgeneracijskega spoštovanja preseči nacionalne in medkulturne konflikte, kolektivno krivdo in nestrpnosti, s ciljem prispevati k jačanju evropskega državljanstva in spodbujati evropsko integracijo te regije.
PROJEKTNE AKTIVNOSTI:
Da bi obudili spomin na dogodke, se bo izvedlo sledeče aktivnosti:
usposabljanje iz ustne zgodovine;
dokumentarni film, ki bo predstavljen po požganih vaseh, na televiziji, filmskih festivalih idr.;
potujoča fotografska razstava, postavljena v Mačkoljah/Caresani (IT), Šmarjah pri Kopru, Lipi (HR) in Žminju (HR);
okrogla miza v obliki spletnega seminarja (webinar), ki se ga bo v živo spremljalo po izbranih evropskih univerzah;
spominska obeležja, postavljena v izbranih požganih vaseh (Mačkolje, Žejane (HR), Šmarje pri Kopru in Miren pri Novi Gorici).
PROJEKTNO POROČILO: klik
LOGOTIPI:
FOTOGRAFIJE: