INTER-KUL-TUR-ISTRA: Usposabljanje za vključujočo kulturno dediščino in ustvarjalnost slovenske Istre
Razvoj usposabljanja s področja ohranitve in ovrednotenja multietnične kulturne dediščine preko vključujočega kulturnega in kreativnega turizma, za večjo zaposljivost in vključenost pripadnic/-kov ciljnih skupin v slovensko družbo.
TRAJANJE PROJEKTA: 15. 6. 2016-31. 8. 2017
PROJEKTNI PARTNERJI: Kulturno izobraževalno društvo PiNA (vodilni partner), Društvo pripadnikov italijanske narodne skupnosti Italijanska Unija, Kulturno društvo Albancev slovenske Istre Iliria, Kulturno umetniško in športno društvo BEHAR, Hrvatsko kulturno – umetniško, prosvetno in športno društvo Istra Piran, Makedonsko kulturno društvo “Kočo Racin” Obala
PROJEKT PODPRT S STRANI/PROGRAMA: Operacijo INTER-KUL-TUR-ISTRA: Usposabljanje za vključujočo kulturno dediščino in ustvarjalnost slovenske Istre sofinancirata Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada (www.eu-skladi.si) in Republika Slovenija. Izvaja se v okviru Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014–2020, prednostne naložbe: 9.1 Aktivno vključevanje, vključno s spodbujanjem enakih možnosti in dejavnega sodelovanja ter izboljšanje zaposljivosti, specifičnega cilja: 9.1.3 Preprečevanje zdrsa v revščino oziroma socialno izključenost in zmanjševanje neenakosti v zdravju.
Operacija je sofinancirana v višini 98.342,81 EUR.
REFERENČNA ŠTEVILKA: 3340-16-241005
KLJUČNE BESEDE: MEDKULTURNOST, SOCIALNA VKLJUČENOST, KULTURNI IN KREATIVNI TURIZEM, KULTURNA DEDIŠČINA, VALORIZACIJA
KONTAKTNA OSEBA: Mirna Buić
OPIS PROJEKTA:
AKTIVNO VKLJUČEVANJE MANJŠINSKIH IN PRISELJENSKIH SKUPNOSTI TER OVREDNOTENJE MULTIETNIČNE KULTURNE DEDIŠČINE
Slovenska Istra je zgodovinsko povezana s prepletanjem različnih kultur. Svoj pečat so v tem prostoru pustile italijanska narodna skupnost in druge, med katerimi so najštevilčnejše skupnosti narodov nekdanje SFRJ in priseljenke/-ci iz tega območja. Namen projekta je krepitev zaposljivosti pripadnic/-kov narodnih skupnosti in priseljenk/-cev na področju ovrednotenja multietnične kulturne dediščine ter povečanje njihove socialne vključenosti, preko dviga zavesti o heterogenem izvoru kulturne identitete prostora.
CILJI PROJEKTA:
Usposobiti udeleženke/-ce za razvoj trajnostno naravnanega kulturnega in kreativnega turizma, ki sam po sebi ohranja kulturno raznolikost območja, dialog med kulturami kot integrativnimi elementi območja.
Usposobiti udeleženke/-ce za ključne kompetence učinkovitega dela v kulturnem sektorju: multimedija, projektni management, novomedijsko komuniciranje, delo s skupinami.
Krepitev zaposljivosti udeleženk/-cev na širšem področju kulture in njihovo vključevanje v družbo preko valorizacije multietnične kulturne dediščine, ustvarjalnosti in identitete.
Ozaveščanje o večnarodni sestavi kulturne identitete slovenske Istre, heterogene kulturne dediščine, sodobne kulture in ustvarjalnosti.
AKTIVNOSTI PROJEKTA:
Zaposlitev koordinatorice projekta – pripadnice ciljne skupine
Usposabljanje iz kulturnega in kreativnega turizma / PROGRAM S STROKOVNIMI IZVAJALCI
Razvoj in izvedba delavnic iz kulturnega menagementa, projektnega vodenja v kulturi, pridobivanja sredstev in množičnega financiranja, multimedijskega ustvarjanja, novomedijskih vizualnih podob, promocije v kulturi, trenerstva, animacije in uporabe metod neformalnega učenja.
Zaključni terenski turistično-kulturni dogodek (voden ogled)
KAZALNIKI:
Število oseb iz ranljivih ciljnih skupin, vključenih v program: 81
Zaposlitev predstavnika iz ranljive skupine: 1
OTIPLJIVI REZULTATI:
Večjezični katalog avtorskih vodenih ogledov in produktov
LOGOTIPI:
FOTOGRAFIJE: