Projekt spodbuja skupnostno urejanje javnega prostora. Tako bo skozi vključevanje javnosti v postopke urejanje javnega prostora že v fazah razvoja in načrtovanja na dveh konkretnih primerih krepil in širil zavest o partnerskem urejanju prostora v lokalni upravi in širši javnosti ter s tem pozitivno prispeval h kakovosti vključevanja javnosti v urejanje javnega prostora.
TRAJANJE PROJEKTA: 1. 7. 2018 – 15. 10. 2019
NOSILEC PROJEKTA: IPoP – Inštitut za politike prostora
PROJEKTNI PARTNERJI: Kulturno izobraževalno društvo PiNA, Kulturno društvo prostoRož; HIŠA – društvo za ljudi in prostore, socialno podjetje.
PROJEKT PODPRT S STRANI/PROGRAMA: Ministrstvo za okolje in prostor
REFERENČNA ŠTEVILKA PROJEKTA: 2550-18-300014
KLJUČNE BESEDE: VKLJUČEVANJE JAVNOSTI, UREJANJE JAVNEGA PROSTORA
KONTAKTNA OSEBA: Borut Jerman
OPIS PROJEKTA:
Slovenske občine se pogosto soočajo z negativnimi odzivi javnosti, ko uvajajo inovativne ukrepe ali spreminjajo javni prostor in prometno ureditev s pristopi, ki jih v Sloveniji nismo vajeni. Zaradi negativnega odziva mnoge svoja prizadevanja včasih tudi opustijo in se vrnejo k starim ureditvam.
Negativni odzivi so najpogosteje posledica neučinkovitega vključevanja javnosti v procese odločanja. Večina občin namreč še ni najbolj vešča uporabe sodobnih orodij vključevanja javnosti. Pogosto jih tudi skrbi, da bo vključevanje javnosti zamaknilo ali celo onemogočilo izvedbo ukrepov, zato se procesom vključevanja, ki bi presegli zakonsko predpisane zahteve, izogibajo. Poleg tega so rešitve, ki niso razvite z vključevanjem javnosti, lahko pomanjkljive, saj načrtovalci ureditve javnega prostora razumejo in doživljajo drugače kot prebivalci, ki ta prostor vsakodnevno uporabljajo.
Številni evropski, pa tudi nekateri domači, zgledi kažejo, da je vključevanje javnosti v procese urejanje javnega prostora že v fazah razvoja in načrtovanja izjemno koristno in dolgoročno dobra naložba, saj izboljša kakovost rešitev, spremeni dojemanje rešitve v javnosti in pozitivno vpliva na zaupanje v lokalne uprave.
PROJEKTNE AKTIVNOSTI:
Z izvedbo dveh procesov vključevanja javnosti – v zvezi z mestnim jedrom v Mariboru ter Obalno cesto v Izoli in Kopru – bomo s pomočjo metode učenja skozi prakso (»Learning by doing«):
– izobraževali in usposabljali zaposlene v navedenih občinah in upravnih enotah o partnerskem urejanju prostora,
– prispevali h kakovosti vključevanja javnosti v urejanje javnega prostora v dveh lokalnih okoljih
– preizkusili uspešnost različnih metod in pristopov
– ugotovitve predstavili drugim občinam, upravnim enotam in širši javnosti.
LOGOTIPI: