Zakaj se je toliko žensk priključilo uporu, kaj danes pomeni biti »upornica«, katere so glavne vrednote, ki so jih ženske upora pustile mlajšim generacijam?
TRAJANJE PROJEKTA: 1. 1. 2015 – 30. 6. 2016
NOSILEC PROJEKTA: PiNA
PROJEKTNI PARTNERJI: Bonawentura Società Cooperativa (IT), La Giordola (IT), Associazione Quarantasettezeroquattro (IT), Foundation for partnership and civil society development (CRO), CSS Teatro stabile di innovazione del Friuli Venezia Giulia (IT), Istrska regija (CRO)
PROJEKT PODPRT S STRANI/PROGRAMA: Evropa za državljane
REFERENČNA ŠTEVILKA PROJEKTA: 2014-1376/001-001
KLJUČNE BESEDE: KREPITEV VLOGE ŽENSK, 2. SVETOVNA VOJNA, NEFORMALNO IZOBRAŽEVANJE
KONTAKT: Borut Jerman
OPIS PROJEKTA:
POMEMBNOST ŽENSKEGA UPORA ZA DRUŽBENO SPREMEMBO
Projekt se prične z zgodbo ženske, ki je med 2. svetovno vojno opravljala delo bolničarke na meji med Italijo in nekdanjo Jugoslavijo. Zaradi soočanja s krivicami takratnega časa se je odločila za ukrepanje in prevzela tveganje za svojo odločitev. S tem projektom želimo poudariti skupni boj žensk za vrednote, ki si jih danes po njihovi zaslugi delimo vse Evropejke in Evropejci. S projektom želimo poudariti, kako zahteven korak je v takratnih časih za ženske predstavljal upor in te primere uporabiti za spodbujanje mladih k razmisleku o vrednotah, ki so takrat ženske gnale v aktivno držo, o potrebnem žrtvovanju, o dediščini, ki so nam jo zapustile, ter posledicah, ki so jih njihova dejanja povzročila in ki vplivajo tudi na današnjo družbo.
AKTIVNOSTI PROJEKTA:
DELAVNICE, LOV ZA ZAKLADOM, KREATIVNO PISANJE, MULTIMEDIJA, KONFERENCA
Preko 60 delavnic za dijakinje in dijake srednjih šol v Sloveniji, Italiji in na Hrvaškem, s katerimi smo odpirali razpravo o odločitvi žensk za vključevanje v uporniška gibanja, posledicah na njihovo življenje in družbo, kaj za žensko danes pomeni biti »upornica«, katere so glavne vrednote, ki jih je ženski upor pustil mlajšim generacijam.
Razpis za kratke videe in eseje za mlade do 30. leta starosti.
Mednarodna konferenca o ženskah upora (4. marec 2016, Videm), na kateri so zgodovinarke/-ji in pričevalke/-ci z vseh treh držav razpravljali o odsotnosti teme, ki zadeva vključevanje žensk in njihovo vlogo med vojno, v uradnem zgodovinopisju.
Zaključni dogodek projekta (21. april 2016, Trst): ekskurzija upora, kjer smo mlade razdelili v skupine ter jih »prisilili« v interakcijo v vseh treh jezikih, in predpremiera dokumentarnega filma Vse duše mojega telesa (Tutte le anime del mio corpo, režiserka Erika Rossi) v Gledališču Miela v Trstu.
REZULTATI:
Katalog Ženske in odporniško gibanje – Izkušnje in pripovedi med Italijo, Slovenijo in Hrvaško (prispevki z mednarodne konference Ženske upora v slovenskem, hrvaškem, italijanskem in angleškem jeziku (Videm, 4. marec 2016)
Zaključno poročilo projekta: klik
Women of the Resistance novice
FOTOGRAFIJE: