Spodbujanje in podpora sodelovanja evropskih državljanov v procesih odločanja in oblikovanja politik na ravni EU. Projektne dejavnosti omogočajo neposredne stike med državljani in nosilci odločanja, raziskovanje mnenj evropskih državljanov o prihodnosti EU, čezmejno sodelovanje ključnih akterjev in razvoj inovativnih instrumentov, katerih cilj je spodbujanje neposrednega sodelovanja državljanov v procesu odločanja.
TRAJANJE PROJEKTA: 01/9/2018 – 29/2/2020
NOSILEC PROJEKTA: Beograjska otvorena škola (Srbija)
PROJEKTNI PARTNERJI: Kulturno izobraževalno društvo PiNA (Slovenija), GONG (Hrvaška), Institut alternativa (Črna gora)
PROJEKT PODPRT S STRANI/PROGRAMA: Europe for Citizens, Programme of the European Union
REFERENČNA ŠTEVILKA PROJEKTA: 2018-1718/001-001
KLJUČNE BESEDE: Aktivno državljanstvo, participacija, opolnomočenje, državljanska razprava, e-sodelovanje, EU
KONTAKTNA OSEBA: Kaja Cunk
OPIS PROJEKTA:
Namen projekta je spodbuditi državljane in jim dati priložnost, da se aktivno vključijo v dialog z javnimi uslužbenci na ravni EU in države. Projekt sledi razpravi o prihodnosti Evropske unije v luči Brexita, volitve v Evropski parlament maja 2019 in izvajanja strategije širitve EU ter sorodnih pobud. Projektne aktivnosti bodo omogočile državljanom vpogled in razmislek o scenarijih prihodnosti Evropske unije, ki so predstavljene v Beli knjigi Evropske komisije. Preko neposrednih stikov s tistimi, ki so na oblasti, bo državljanom dana možnost, da pregledujejo in razpravljajo o načrtih, prioritetah, aktivnostih in rezultatih politik, ki jih izvaja EU. Državljani bodo lahko preko projekta predlagali nove in inovativne načine za komunikacijo z javnimi uslužbenci, kjer bo najboljša ideja prejela finančno podporo za njeno uresničitev.
Glede na to, da dve organizaciji, ki sodelujeta v projektu, prihajata iz držav, ki sta kandidatki za članstvo v EU, medtem ko dve organizaciji prihajata iz držav članic EU, je pomemben vidik projekta izmenjava izkušenj med državljani Evropske unije in državljani Evrope, kar ima potencial konstruktivne akcije krepitve socialne in politične kohezije na evropski celini. Med izvajanjem projekta se bo s pomočjo medijev in drugih komunikacijskih kanalov spodbudilo vključevanje mlajših generacij v prej navedene procese. Prizadevalo se bo za obravnavo obstoječe politike in njeno izboljšanje ter nove izzive in probleme, med drugim tudi skozi državljansko razpravo.
Cilji projekta so:
– opolnomočeni državljani Evrope za aktivno sodelovanje in zagovarjanje sprememb;
– razvoj zavesti o vlogi državljanov in njihovem možnem vplivu na proces odločanja;
– spodbujanje državljanske razprave in e-sodelovanje pri vprašanjih v zvezi z razvojnimi politikami;
– olajšati izmenjavo izkušenj med državljani Evropske unije in državljani držav kandidatk za članstvo.
Pričakovani rezultati projekta so:
– opolnomočeni in motivirani državljani, da pričnejo in sodelujejo v razpravah;
– predlogi za izboljšanje posebnih vidikov evropskih politik v zvezi z udeležbo državljanov;
– močnejši vpliv posameznih državljanskih pobud;
– izboljšanje znanja in izkušenj za zmanjšanje evroskepticizma.
PROJEKTNE AKTIVNOSTI:
– Začetna faza vključuje razvoj pretoka projektnih dejavnosti in oblikovanje delovnih metodologij, razporeditev aktivnosti med partnerji in določitev administrativnih pravil.
– Raziskovalna faza vključuje zbiranje vprašanj državljanov in državljank preko socialnih omrežij, oblikovanje vprašalnika in izvedbo študije o politiki, ki bo vključevala 50 ključnih in najpogostejših vprašanj državljanov.
– Faza vključevanja zajema organiziranje spletnega tekmovanja na evropski ravni, skozi katerega bodo imeli udeleženci možnost predlagati inovativna orodja, ki na kakršen koli način prispeva k vključevanju državljanov v procese odločanja in razprave o prihodnosti Evropske unije.
– Faza razprave se nanaša na organizacijo štirih razprav v Srbiji, Sloveniji, na Hrvaškem in v Črni gori ter v Bruslju, kjer bodo predstavljeni rezultati in prispevki projekta.
LOGOTIPI: