Z ministrom smo osvetlili enega ključnih izzivov vsakega posameznika in družbe nasploh ter ene najbolj perečih tem v državi – stanovanjsko problematiko, s poudarkom na mladih.
Minister je izpostavil, da na ministrstvu pripravljajo prenovo stanovanjskega zakona. En razlog za to je to, da je delež lastniških stanovanj v Sloveniji zelo velik, primanjkuje pa vsaj 9. tisoč najemnih javnih stanovanj. Ranljive skupine na področju najema so mladi in starejši, tem pa želijo omogočiti lažji dostop do stanovanj. Povečanje njihovega števila je eden ključnih ukrepov Resolucije o nacionalnem stanovanjskem programu 2015-2025.
Z gradnjo novih stanovanj bo država pridobila orodje za vplivanje na cene in dostopnost stanovanj na trgu, v jeseni 2019 pa bodo podrobneje razdelali korake in pravno podlago za dosego tega cilja.
Nekaj sprememb pa je na tem področju že bilo. Stanovanjski sklad RS po novem gradi stanovanja za najem in ne za prodajo, v prihodnje pa naj bi prevzel še vlogo agencije za oddajanje stanovanj. Predvidene so tudi stanovanjske zadruge in uvedba stroškovne najemnine, tako da bosta tako občinski, kot državni stanovanjski sklad imela razlog, da investirata v nova stanovanja in jih hkrati tudi vzdržujeta.
Dodal je, da je veliko stanovanj praznih zato, ker so lastniki starejši oziroma ljudje, ki se ne želijo ukvarjati z morebitnimi težavami, ki jih lahko imajo z najemniki. Ta del bo prevzela agencija Stanovanjskega sklada, ki bo takrat, ko bo lastnik z njo podpisal pogodbo, urejala tako glede iskanja najemnikov, kot pobiranja najemnine in težav, ki morda lahko nastanejo.
Dogodek je povezoval naš sodelavec Borut Jerman, ki je ob tej priložnosti povedal, da »PiNA nadaljuje z aktivnostmi, ki povezujejo in soočajo odločevalce ter civilno družbo. Udeležba na dogodku potrjuje, da bodisi predstavniki občin, nevladnih organizacij in širše javnosti prepoznavajo pomen dialoga in skupnega premisleka o izzivih, s katerimi se kot družba spopadamo.«