Predstavnice in predstavniki različnih javnih institucij, oblasti, univerz in civilne družbe z obeh strani meje so tako imeli priložnost oblikovati nova zavezništva za projekte, namenjene krepitvi blagostanja družbe na obeh straneh meje.
»Čezmejno sodelovanje med Slovenijo in Italijo ima eno najdaljših tradicij sodelovanja v Evropi. So pa ti projekti še vedno precej zaprtega tipa, kar nujno kliče po osvežitvah,« je zbrane nagovoril Iztok Škerlič, vodja Skupnega tehničnega sekretariata programa čezmejnega sodelovanja Slovenija – Italija 2007–2013 iz Trsta, ki je predstavil pretekle izkušnje in napotke nove perspektive programa INTERREG 2014–2020, katerega zgodovina sega v leto 1994.
Govorke in govorci okrogle mize, namenjene osvetlitvi mehkih projektov in njihovega strateškega pomena za razvoj, so izpostavili pomanjkanje sodelovanja med različnimi deležniki, med katerimi najmočneje izvisi terciarni sektor. V lansko INTERREG perspektivo je bila vključena le peščica (3 %) nevladnih organizacij, v čemer Tatjana Hvala (Svet vlade RS za spodbujanje razvoja prostovoljstva, prostovoljskih in nevladnih organizacij ter BOREO) vidi predvsem sistemske vzroke: »Zavedati se moramo, da smo vsi odgovorni za skupno javno dobro. Terciarni sektor je potrebno vključevati v vse faze projekta, od priprave do izvedbe.«
»Nevladne organizacije bi lahko postale pomemben neposredni komunikacijski kanal s prebivalci regije. Upravljalci programa se bomo zavzemali, da bodo predstavniki civilne družbe vsaj v nekaterih prihodnjih projektih imeli priložnost izpolniti svoj potencial,« je dejala Laura Comelli (Avtonomna dežela Furlanija Julijska krajina).
Na okrogli mizi, na kateri je sodeloval tudi Saverio D’Eredità (Agencija za razvoj in mednarodno ekonomsko sodelovanje – INFORMEST), je Comelli izpostavila še izgradnjo močnih čezmejnih povezav, ki bi brez sredstev programa bile težko izvedljive: »Ta mreža deležnikov je nekaj, kar gre čez samo financiranje, čez materialni doprinos in je prava dodana vrednost programa«.
Zaključek dogodka je bil namenjen predstavitvi primerov dobrih praks čezmejnega sodelovanja na področju mehkih vsebin. Zaira Vidau (Slovenski raziskovalni inštitut SLORI iz Italije) je delila izkušnjo projekta EDUKA – Educare alla diversità / Vzgajati k različnosti, Fabiola Meo iz AREA Science Park iz Trsta, vodilnega tehnološkega in znanstvenega parka v Italiji, je predstavila projekt BUMP, Elena Slanisca iz Nacionalnega organa za razvoj in usposabljanje v Furlaniji Julijski krajini – ENFAP, pa projekt STUDY CIRCLES.
V naslednji perspektivi INTERREG 2014–2020 je za različna področja delovanja predvidenih okoli 100 milijonov eurov.
Seminar je predstavljal lokalno aktivnost mednarodnega projekta ROUNDTRIP, podprtega s strani programa Evropa za državljane, ki promovira demokratično participacijo preko spodbujanja vključevanja državljanov v javne zadeve ter spodbujanja lokalnih odločevalcev k ustvarjanju priložnosti za aktivno udejstvovanje in vključevanje državljanov.