Vloga žensk med vojno je v večini uradnega zgodovinopisja večine evropskih držav odsotna. Upor postaja nehvaležna tema, predvsem zaradi naraščanja populizma in krize vrednot. Pozabljamo, da je upor temelj, na katerem je zgrajen evropski mir. Socialna blaginja je nekaj desetletij po vojni bila neposredna posledica pozitivnega družbenega angažmaja. Izkušnja šibkejših v družbi pa predstavlja tudi vzor za naslednjo generacijo Evropejk in Evropejcev, ki bodo trenutno krizo premagale/-i s solidarnostjo.
Projekt Ženske upora temelji na zgodbi ženske, Tržačanke, Marie Antoniette Moro, ki je med 2. svetovno vojno opravljala delo bolničarke na meji med Italijo in nekdanjo Jugoslavijo. Zaradi soočanja s krivicami takratnega časa se je odločila za ukrepanje in prevzela tveganje za svojo odločitev. Pred nekaj leti je njena hčerka odkrila njen dnevnik, na podlagi katerega nastaja dokumentarni film, ki bo premierno predstavljen na zaključnem dogodku projekta, ki bo 21. aprila v Trstu.
Aktivnosti projekta so usmerjene predvsem k spodbujanju mladih k razmisleku o vrednotah, ki so takrat ženske gnale v aktivno držo, zaradi česar so projektni partnerji razvili metodo, preko katere od lanskega decembra dijakinjam in dijakom srednjih šol v Sloveniji, Italiji in na Hrvaškem na skupaj 60 delavnicah ponujajo okvir za refleksijo o vlogi žensk v današnji družbi ter o potrebi po žrtvovanju in dediščini, ki so nam jo zapustile.
Častna gosta dogodka, Gianni Torrenti, deželni odbornik Furlanije – Julijske krajine za kulturo, šport in solidarnost, in Fabiana Martini, podžupanja Mestne občine Trst, sta poudarila pozitiven vpliv tovrstnih projektov za razvoj čezmejnega območja. Torrenti je poleg tega izpostavil še družbeno pomembnost projektov, ki nastajajo v civilni družbi, Martini pa je dodala, da je treba na vseh nivojih stremeti k preseganju tistega, kar nas razdvaja, in podpirati teme, ki nas združujejo, kar pa je možno le s poznavanjem in razumevanjem zgodovine obmejnega območja.
Projekt podpira Evropska komisija preko programa Evropa za državljane, s čimer je pokazala na pomembnost obravnavane tematike in na vlogo žensk v optiki izgradnje evropskega državljanstva.
V okviru projekta bo v kratkem izšel razpis za kratkometražne filme in eseje za mlade do 30. leta starosti, 4. marca pa bo v Vidmu v Italiji potekala mednarodna konferenca, namenjena osvetlitvi problema odsotnosti teme vključevanja žensk in njihove vloge med vojno v uradnem zgodovinopisju.
VEČ O PROJEKTU ŽENSKE UPORA: klik