PETEK, 4. MAREC 2016
10.00-12.30 / TEATRO PALAMOSTRE, PIAZZALE DIACONO 5, VIDEM
14.30-19.00 / TEATRO SAN GIORGIO, VIA QUINTINO SELLA 5, VIDEM
Vloga žensk med vojno je namreč v večini uradnega zgodovinopisja večine evropskih držav odsotna. Upor postaja nehvaležna tema, predvsem zaradi naraščanja populizma in krize vrednot. Pozabljamo, da je upor temelj, na katerem je zgrajen evropski mir. Izkušnja šibkejših v družbi pa predstavlja tudi vzor za naslednjo generacijo Evropejk in Evropejcev, ki bodo trenutno krizo premagale/-i s solidarnostjo.
Zato mednarodni projekt Ženske upora (Women of the resistance), ki ga za Evropsko komisijo izvaja PiNA, v sodelovanju s partnerji iz Italije in Hrvaške, ponuja okvir za refleksijo o vlogi žensk v današnji družbi, o potrebi po žrtvovanju in vrednotah, ki si jih danes po njihovi zaslugi delimo vse Evropejke in Evropejci.
Govornice in govorniki bodo razpravljali o različnih oblikah vključevanja žensk v mehanizme nasprotovanja režimu in vojni: prvi (dopoldanski) del bo namenjen mladim, študentkam/-om in njihovim profesoricam/-jem, s poudarkom na dialogu z izvrstno pričevalko: Lidio Menapace. Njena pripoved bo uvrščena v širši okvir teme, ki jo bo predstavila mlada zgodovinarka Michaela Ponzani in pa branje ob glasbeni spremljavi, za katero bosta poskrbela igralka Natalie Norma Fella in multiinstrumentalist Paolo Paron.
V popoldanskem delu bo znanstvenicam/-kom, raziskovalkam/-cem, profesoricam/-jem in zainteresirani javnosti predstavljena obširna zgodovinska refleksija o različnih oblikah ženskega upora proti nacifašizmu: s predstavitvijo življenjskih zgodb akterk; z analizo zgodovinskega politično-ideološkega konteksta, ki jih je privedel v to vključitev; z raziskovanjem pogledov različnih držav na vlogo žensk v gibanjih upora; s poudarkom na stereotipih, pogledih in reprezentacijah med vojno in v sledečih desetletjih. Govora bo o vojaškem, civilnem in kulturnem uporu, o kurirkah in oboroženih partizankah, o bolničarkah in delavkah, o gospodinjah in mladih intelektualkah.
Konferenca bo potekala v italijanskem jeziku, bo pa:
v dopoldanskem delu simultano prevajanje v slovenščino in hrvaščino
popoldanski del pa bo italijanščini, s prevodom angleško govoreče govorke v italijanščino.
Zainteresiranim ponujamo brezplačen avtobusni prevoz v Videm in nazaj: odhod iz koprske avtobusne postaje je ob 7:15. Prijave zbiramo do srede, 2. marca, na katerina.kljun@pina.si.
Dogodek koordinirata Associazione 47|04 in CSS Teatro stabile di innovazione del Friuli Venezia Giulia.
Podroben program konference v slovenščini / italijanščini / angleščini.
AKTIVNOSTI PROJEKTA:
Preko 60 delavnic za dijakinje in dijake srednjih šol v Sloveniji, Italiji in na Hrvaškem.
Razpis za kratke videe in eseje za mlade do 30. leta starosti.
Mednarodna konferenca o ženskah upora (4. marec 2016, Videm).
Zaključni dogodek projekta: 21. april 2016, Gledališče Miela, Trst.
Sporočilo za medije z januarske novinarske konference, ki sta se je udeležila tudi Gianni Torrenti, deželni odbornik Furlanije – Julijske krajine za kulturo, šport in solidarnost, in Fabiana Martini, podžupanja Mestne občine Trst.
Projekt podpira Evropska komisija preko programa Evropa za državljane.
Poleg Kulturno izobraževalnega društva PiNA v projektu sodelujejo še: Bonawentura Società Cooperativa (IT), La Giordola (IT), Associazione Quarantasettezeroquattro (IT), CSS Teatro stabile di innovazione del Friuli Venezia Giulia (IT), Zaklada za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva (HR) in Istrska regija (HR).
VEČ O PROJEKTU: tukaj