Kot sta zapisali, se je usposabljanje osredotočalo na to, kako oblikovati bolj pozitivne in proaktivne poglede na upravljanje, reševanje in preoblikovanje konfliktov, glavni poudarek pa je bil na opolonomočenju mladinskih delavcev za »peace education,« v povezavi s katerim so obravnavali tematiko človekovih pravic in kako je zgodovina človeštva vplivala na njihovo izoblikovanje ter dediščino vojne.
Za Jasno je bila to izkušnja, »za katero sem zelo hvaležna, saj sem dobila priložnost še bolje spoznati neformalne oblike učenja, trenersko delo in metode reševanja konfliktov, ki jih že vnašam v prakso. Spoznali smo nekatere izmed ključnih spretnosti, ki jih »peacebuilder« potrebuje pri svojem poslanstvu, kot so alternativno reševanje sporov (ADR), nenasilna komunikacija (NVC) in empatija. Velik poudarek je bil na zavedanju kako hitro nas lahko raznolike situacije pripeljejo do konfliktov in kako pomembno je poznati orodja, s katerimi lahko konflikte rešujemo in s tem ohranjamo stanje miru. Kljub temu, da smo bili udeleženci iz različnih koncev Evrope in smo bili deležni le 4-ih ur sončne svetlobe dnevno, je bilo vseh 6 dni čutiti neverjetno povezanost in pozitivno energijo skupine. Trenerji so bili izredno usklajeni in so nas peljali skozi odlično zastavljen program, ki je vseboval ravno pravšnje ravnovesje med poglabljanjem pomembnih tem in vsebin ter »energizer-ji«, domiselnimi igrami, smislom za humor in kreativnostjo. Izpostavila bi rada tudi izjemno dobro oblikovan in zastavljen vojaški muzej v Narviku, ki je po mojem mnenju lahko odličen zgled muzejem po celem svetu. Pridobila sem tudi nova poznanstva in možnost povezovanja in sodelovanja z udeleženci usposabljanja in nevladnimi organizacijami v drugih državah. Vsakič znova se navdušujem nad neformalnimi oblikami učenja, ki udeležence dvignejo na noge, aktivirajo in povežejo, ter pogosto na zabaven in zanimiv način spodbudijo refleksijo in učijo novih veščin in znanja. Vsekakor priporočam izkušnjo vsem, ki so radovedne narave, željni znanja, druženja in učenja v neformalni obliki.«
Za Navo je bil najbolj ključen obisk vojnega muzeja v Narviku, »ker sem v luči vseh odprtih tem usposabljanja videla odličen vzgled, kako iz lokalne zgodovine narediti učno izkušnjo za globalno raven.« Zapiše tudi, da so na usposabljanju »spoznavali metode za obvladovanje konfliktov, se poglabljali v lastne potrebe in razvijali tehnike empatičnega poslušanja. Tematika izobraževanja za mir je bila naslovljena dobro, bi pa si želela več inputa o metodi ADR (daljšo delavnico na to temo).«
Če bi želeli podobno izkušnjo doživeti tudi vi, sledite PiNA Terminalu, v sklopu katerega redno objavljamo pozive za udeležbo na mednarodnih usposabljanjih, mladinskih izmenjavah in projektih prostovoljstva.
Foto: Marco Politano