Na šestdnevnem usposabljanju so udeleženci in udeleženke iz šestih različnih držav spoznavali različne metode in orodja neformalnega izobraževanja, ki jim bodo v pomoč pri delu z mladimi.
Za Kajo je to bila izkušnja, ki ji je dala veliko novega znanja, spremenila njen pogled na pripravo delavnic in ji dala veliko tudi za lastni osebni razvoj:
»Kaj je inovacija in kaj inovativnost? In kako vse to skupaj vnesti v mladinsko delo? S temi vprašanji smo se ukvarjali na usposabljanju Future Labs na Slovaškem. Vse od uvodnega pozdrava pa do zadnjega slovesa, sta trenerja Sergio in Anita, preko aktivnosti, kostumov in drobnih detajlov dokazovala, da sta popolnoma predana svojemu delu in da si res na vsakem koraku prizadevata, da bomo udeleženci od vsake aktivnosti odnesli, kar je največ možno. Tekom celotnega tedna smo se spoznavali z različnimi inovativnimi metodami, prva pa je bila na sporedu metoda improvizacijskega gledališča, kjer smo preizkusili svojo spontanost in igralske sposobnosti na koncu pa razmišljali, kako lahko to tehniko prenesemo v svoje aktivnosti. Po tem smo spoznavali kako reševati probleme kot dizajnerji v delavnici Design Thinkinga ter kako oblikovati interaktivno učno okolje, ki bo omogočilo našim udeležencem najbolj optimalno učno in razvojno. Teden sta zaokrožili delavnica na temo Art of Hosting, kjer smo spoznavali različne tehnike fasilitacije diskusij in pa klovnovska delavnica v kateri smo poiskali klovna (otroka) v sebi.
Spodbudno in varno vzdušje, ki se je spletlo med udeleženci in izvajalci je omogočilo, da smo si dovolili biti spontani, odprti, da smo si dovolili delati napake in zaradi tega smo zrasli tako v znanju kot tudi kot posamezniki.«
Usposabljanje je potekalo v sklopu projekta Future Labs, katerega cilj je mladinske delavce okrepiti z znanji o uporabi novih digitalnih in socialnih metod v mladinskem delu.
Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.