NEDELJA, 19. JUNIJ 2016
17.00
VELIKA DVORANA DOMA KRAJANOV V ŠMARJAH PRI KOPRU (ŠMARJE 89)
Gre za eno od aktivnosti mednarodnega projekta Vžgano v spominih, ki inovativno pristopa k skoraj prezrti tematiki požigov vasi na multietničnem obmejnem območju med Italijo, Slovenijo in Hrvaško. Razstavo v Šmarjah, ki je del programa Dneva krajevne skupnosti Šmarje, počastitve ob 72. obletnici požiga vasi in praznovanja Dneva državnosti, organizirajo UP ZRS, Krajevna skupnost Šmarje, Zveza borcev KO Šmarje in partnerji projekta Vžgano v spominih.
Razstava vključuje arhivske posnetke požganih vasi z območja nekdanje Julijske krajine v času 2. svetovne vojne, nad katerimi so svoje vojaške operacije »čiščenja terena« med 2. svetovno vojno izvedli nacisti in fašisti. Šmarje so med 2. svetovno vojno gorele dvakrat, uničenih je bilo 151 stanovanjskih hiš, herojski predhodni napad na nemško vojsko in rešitev domačinov pa velja za največjo vojaško in moralno zmago Istrskega odreda v letu 1944.
Razstavo v Šmarjah bodo otvorili Rožana Viler (Zveza borcev KO Šmarje) ter dr. Gašper Mithans (UP ZRS) in dr. Miha Kosmač (UP ZRS).
Potujočo fotografsko razstavo, ki je med 1. in 15. junijem na ogled v Mačkoljah, bo v Šmarjah možno obiskati:
19. JUNIJ-8. AVGUST
PON, TOR, ČET, PET: 8.00-14.00
SRE: 17.00-19.00
SOB, NED: po dogovoru
Po tem pa se seli še v Lipo in Žminj na Hrvaškem.
Fotografska razstava je izvedena v sodelovanju s Krajevno skupnostjo Šmarje, Zvezo borcev KO Šmarje, Slovenskim prosvetnim društvom Mačkolje, Slovenskim kulturnim društvom Primorsko Mačkolje, Spominskim centrom Lipa pamti in Osnovno šolo Vladimirja Gortana Žminj.
FOTOGRAFIJA: Šola v Šmarjah, 13. 10. 1948. Fond Primorski dnevnik. Foto Mario Magajna, hrani Narodna in študijska knjižnica Trst
V Julijski krajini v zadnjih 100. letih beležimo številne spremembe meja in političnih režimov. Četudi je bila ta regija od leta 1920 uradno del Italije, je slovensko in hrvaško prebivalstvo razvilo uporniška gibanja proti režimu in agitiralo za priključitev k »domovini« – Jugoslaviji – ali v nekaterih primerih za avtonomijo Julijske krajine. Med 2. svetovno vojno pa so nacistične in fašistične okupacijske sile na tem območju požgale več kot 200 vasi. Požgane vasi nosijo simbolizem krajev, ki jih je okupator poskušal »izbrisati«.
Namen projekta Vžgano v spominih je preko različnih aktivnosti povečati ozaveščenost predvsem med mlajšimi generacijami, da je spomin na vojna uničenja pomemben del njihove lokalne identitete, v duhu medgeneracijskega spoštovanja preseči nacionalne in medkulturne konflikte, kolektivno krivdo in nestrpnosti, s ciljem prispevati k povezovanju obmejnih evropskih regij.
Da bi obudili spomin na dogodke, se bo v okviru projekta, poleg potujoče fotografske razstave, pripravilo še kratek dokumentarni film, organiziralo okroglo mizo v obliki spletnega seminarja, v izbranih požganih vaseh postavilo spominska obeležja, oktobra lani pa se je za študentke in študente izvedlo usposabljanje iz ustne zgodovine.
DODATNE INFORMACIJE: dr. Gašper Mithans, vodja projekta (gasper.mithans@zrs.upr.si)
VEČ NA http://burntinmemories.eu/sl/
Projektni partnerji:
UP Znanstveno-raziskovalno središče – vodilni partner
Kulturno izobraževalno društvo PiNA
Associazione Quarantasettezeroquattro
Udruga “Žejane”
Associazione Kinoatelje
Občina Dolina / Comune di San Dorligo della Valle
Istarsko povijesno društvo