Konec poletja je bilo vreme na naši strani. Ko smo prispeli do stične točke dogodka, je sonce že segrevalo naše, še vedno zaspane misli. Okoli 9.30, takoj po srečanju s Špelo, Urošem in Andrejo (organizatorji dogodka), smo se razdelili v tri skupine. Medtem ko je Stefano, eden od prostovoljcev, ostal na izhodiščni točki, da bi pomagal pri organizaciji in pripravil svoj DJ set, smo se drugi pripravili na čiščenje obale.
Slovenska obala je dolga približno 47 km. Ne sliši se dosti, ko ne gre za njeno čiščenje. Seveda nismo sami poskrbeli za celotno obalo – naš del je obsegal nekaj manj kot kilometer. Na poti do našega dodeljenega mesta se kot laik nisem mogel upreti svoji radovednosti in mislim na stvari, ki nas čakajo odvržene.
Tako se je naša okoljska pustolovščina začela. 2 uri smo zbrali odpadke, kot so cigaretni ogorki, plastenke ali še pogostejše ribiške mreže. Naleteli smo celo na pomožni napihljiv čoln, ki se je zasidral za skalami na odročnem delu obale. Delo je obsegalo tudi prepoznavanje blagovnih znamk odpadkov, s čimer se je izkazalo, da onesnaženje na plaži ni zgolj posledica naplavljanja od drugje, temveč tudi »prispevek« lokalne skupnosti.
Po napolnjenem poldrugem ducatu zbranih vreč in intervjujem z Radiem Koper, smo ponovno krenili na pot v smeri izhodiščne točke. Medtem ko je naš italijanski kolega žongliral med svojim setom melodij in nekaterimi glasbenimi zahtevami svojega občinstva, smo drugi uživali v okusih zasluženega kosila. Na žalost se nismo mogli vključiti v delavnice, ki so potekale na bližnjih stojnicah, saj naš slovenski jezik še vedno ni preveč tekoč.
Kljub temu menim, da je bila moja izkušnja s Čisto Obalo uspešna, ne samo z okoljevarstvenega vidika. Kot skupina mednarodnih prostovoljcev, ki živimo v Sloveniji več kot šest mesecev, smo imeli priložnost, da resnično naredimo nekaj koristnega za lokalno skupnost. To je tudi ideja evropskih prostovoljskih projektov. Čeprav ni dolgo tega, odkar smo se za časa projekta Aktiviraj(v)se preselili na Obalo, je sodelovanje na dogodku in možnost, da o prostovoljstvu spregovorimo v lokalnih medijih, dober način za spodbujanje prostovoljstva in sodelovanja na lokalni ravni. Ni treba biti strokovnjak za družbene in okoljske zadeve ali biti rojen in vzgojen v lokalni skupnosti, da se aktiviraš v tej smeri.
Več informacij o Čisti Obali najdete tukaj.
Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.