NEDELJA, 25. NOVEMBER 2018
16.30
Razgledna točka Marezige
Serija SONICA X je serija sodelovanj s sorodnimi organizacijami in kolektivi v mednarodnem prostoru. Predstavlja domače glasbene ustvarjalce ob boku s tujimi. Doslej je gostovala v Mariboru, Trstu, Wroclawu, Londonu, Baltimorju in Berlinu, tokrat pa bo prvič gostovala tudi v Kopru.
Iz Ljubljane in iz Kopra bo organiziran avtobusni prevoz. Odhod iz Kopra bo ob 16.00. Prosimo, da se prijavite na naslov mota.museum@gmail.com, s pripisom Marezige.
Martin Bricelj Baraga: LUMITRONOM
Kinetična svetlobna instalacija
Lumitronom je nova kinetična instalacija večkrat nagrajenega umetnika Martina Briclja Barage, iz serije Metronomi. Skozi različne eksperimente metronomske serije se umetnik loteva vprašanja transformacije energije in se poigrava z idejo perpetuum mobila. Vse instalacije iz serije Metronomi so postavljene v naravni kontekst in delujejo bodisi v sozvočju z naravo ali uporabljajo naravne fizikalne principe za svoje delovanje. Lumitronom je meditativna kinetična svetlobna instalacija, ki deluje na principu gibanja metronoma. Čez dan se posamezni moduli instalacije napajajo s sončno energijo, ki zvečer sproži gibanje in svetlobo. S svojim premikanjem moduli Lumitronoma ustvarijo občutek gibanja, ki ga v naravi zaznavamo pri valovanju ali letu ptic v jati. Baraga je instalacijo ustvaril v sodelovanju s pariškim kolektivom Bellastock, ki je znan po domišljenih pristopih k uporabi odpadnih materialov v arhitekturi in umetnosti. Pri Lumitronomu so odpadni materiali uporabljeni za izgradnjo atmosferičnega umetniškega dela, ki biva v popolnem sozvočju z okoljem.
Pri prvi postavitvi je Baraga sodeloval z lokalnim glasbenikom, ki nastopa pod imenom macro/micro. Ta je za postavitev ustvaril subtilno atmosferično zvočno podlago instalaciji. V Kopru bo glasbo za instalacijo ustvaril mladi koprski producent Peter Pahor, ki ustvarja pod imenom 2xp in se je širši publiki predstavil na kompilaciji obalnih glasbenikov »Giro«.
ARIELLE ESTHER (FR/DE)
Zvočni performans
Francoska glasbenica, ki že od leta 2012 deluje v Berlinu, je zaključila študij zvočne tehnike s poudarkom na globokem poslušanju in prostorskem zvoku. Po študiju se je zaposlila v berlinskem studiu 6th Finger, kjer pili svoje sposobnosti snemanja in postprodukcije zvoka. Preko številnih sodelovanj z vizualnimi umetniki se je razvila kot specialistka v manipuliranju zvočnih posnetkov in razširila svojo studijsko prakso od digitalne do analogne, od računalniške do modularne sinteze. Te tehnike navezuje na svoja ambientalna in eksperimentalna dela, ki jih uokvirja v fragmentirane narative. Kot performerka material procesira skozi modularne sintetizatorje in ubira bolj improvizatorski format nastopa, v katerem prekinjene ritme, razkošne vokale in abstraktno zvočenje intuitivno pelje preko obskurnih, a očarljivih pokrajin. Arielle pogosto sodeluje pri interdisciplinarnih projektih, med drugim je ustvarjala glasbo za kratke filme, interaktivne instalacije in plesne predstave. Njena zvočna dela so bila predstavljena na različnih prizoriščih, med drugim v Berghainu, Funkhausu, Spektrumu, Ohmu in na festivalu ArtTech.
Produkcija: MoTA – Muzej tranzitornih umetnosti
Podpora: PiNA, Artecitya, MOK