Odločitev za izvedbo raziskave je bila sprejeta na podlagi ugotovitev obširne analize stanja na področju mladine v obalnih občinah, ki jo je PiNA izvedla konec leta 2014 in ki je pokazala na problematiko prehoda iz izobraževanja v svet prve zaposlitve. Študijska praksa je bila kot tema zato izbrana tudi na dogodku mladinskega sektorja Obalno-kraške regije – RASTIMO SKUPAJ.
Izkušnje 108 posameznic in posameznikov, ki so sodelovale/-i v anketi, so v večini pozitivne. Mladi so izpostavili pomembnost spoznavanja dela na terenu pri nadaljnjih odločitvah glede poklica, pridobivanja referenc, poznanstev in samoevalvacije.
Kritični so bili predvsem glede prekratkega obdobja trajanja prakse in nepovezanosti možnosti prakse z vsebino študija, opozorili pa so tudi na ključno vlogo mentorja, potrebno časovno uskladitev prakse s termini izpitnih rokov, uvedbo jasnejših navodil za mentorje in spremljanja nadzora izvajanja praks.
Trem četrtinam anketiranih predstavlja praktično dopolnilo študijskega programa in pozitiven doprinos za nadaljnje delo tudi aktivno vključevanje v delo v mladinskih organizacijah ali organizacijah za mlade.
Največ anketiranih oseb prihaja ali je zaključilo šolanje na Fakulteti za vede o zdravju (33 %), najmanj pa na Fakulteti za turistične študije – Turistica (5 %).
ANALIZA RAZISKAVE: KLIK