Udeleženke in udeleženci se bodo v okviru brezplačnega usposabljanja udeležili ekskurzije na Hrvaško, interdisciplinarna skupina strokovnjakinj in strokovnjakov pa jim bo predstavila osnove teorije, zlasti pa prakse ustne zgodovine. Opravili bodo intervjuje s pričo požiga ene izmed požganih vasi v okolici Kopra in naredili nekaj posnetkov izgleda vasi danes. Glavni rezultat bodo zbrana in posneta ustna pričevanja.
DATUM: 12.-16. oktober 2015
Lokacija: UP ZRS, Garibaldijeva 1, Koper (predavalnica v pritličju stavbe)
Število udeleženk in udeležencev: 25–50
Delovni jeziki: slovenščina
Opis aktivnosti: Usposabljanje iz ustne zgodovine bo organizirano predvsem za študentke in študente, a so dobrodošli vsi, ki bi se radi naučili novih veščin oz. vam je blizu delo na terenu ter pristen stik z ljudmi, pričami dogodkov ob požigu vasi v Istri. Stremeli bomo tudi k multikulturni zasedbi.
Pričakovani rezultati: Glavni rezultat bodo zbrana ustna pričevanja, posneta na diktafon ter videokamero. Najboljši intervjuji bodo objavljeni na spletni strani projekta. Gradivo in druge uvide usposabljanja iz ustne zgodovine se bo lahko kasneje uporabilo kot didaktični material za študentke in študente zgodovine in antropologije.
PODROBEN PROGRAM USPOSABLJANJA: TUKAJ
Prijave se preko spletne prijavnice zbirajo do torka, 6. oktobra 2015.
Dodatne informacije: dr. Gašper Mithans, vodja projekta (gasper.mithans@zrs.upr.si)
O PROJEKTU VŽGANO V SPOMINIH (BURNT IN MEMORIES):
V Julijski krajini v zadnjih 100 letih beležimo številne spremembe meja in političnih režimov. Četudi je bila ta regija od leta 1920 uradno del Italije, je slovensko in hrvaško prebivalstvo razvilo uporniška gibanja proti režimu in agitiralo za priključitev k »domovini« – Jugoslaviji – ali v nekaterih primerih za avtonomijo Julijske krajine. Med 2. svetovno vojno pa so nacistične in fašistične okupacijske sile na tem območju požgale več kot 50 vasi. Požgane vasi nosijo simbolizem krajev, ki jih je okupator poskušal »izbrisati«.
Namen projekta je preko različnih aktivnosti v obdobju do januarja 2017 povečati ozaveščenost predvsem med mlajšimi generacijami, da je spomin na vojna uničenja pomemben del njihove lokalne identitete, v duhu medgeneracijskega spoštovanja preseči nacionalne in medkulturne konflikte, kolektivno krivdo in nestrpnosti, s ciljem prispevati k jačanju evropskega državljanstva in spodbujati evropsko integracijo te regije. Da bi obudili spomin na dogodke, se bo poleg usposabljanja iz ustne zgodovine pripravilo kratek dokumentarni film, potujočo fotografsko razstavo, organiziralo okroglo mizo v obliki spletnega seminarja, v izbranih »požganih vaseh« pa postavilo spominska obeležja.
Projektni partnerji:
UP Znanstveno-raziskovalno središče – vodilni partner
Kulturno izobraževalno društvo PiNA
Associazione Quarantasettezeroquattro
Udruga “Žejane”
Associazione Kinoatelje
Občina Dolina / Comune di San Dorligo della Valle
Istarsko povijesno društvo