Pešbus je način spremljanja poti v šolo, pri katerem se učenci v organiziranih skupinah v šolo odpravijo peš, po začrtanih poteh, z vmesnimi postajami (kot avtobus) in po stalnem urniku. Skupine otrok spremljajo odrasli – najpogosteje so to starši sami, v nekaterih primerih pa tudi drugi člani družine (dedki, babice) ali drugi prostovoljci. Ta način prinaša veliko koristi za otroke, starše, lokalno skupnost in okolje.
Pešbus smo v OŠ Škofije vzpostavili na participativen način, skupaj s starši, osnovno šolo in otroki. Izvedli smo informativno delavnico, si skupaj ogledali pot in določili postaje.
Namen vzpostavitve pešbusa je vzpostaviti pot, ki bo šolarjem in šolarkam služila kot pešpot do šole in nazaj skozi vse leto. Želimo si, da bi se otroci poistovetili z njo in upamo, da se jim bodo pridružili tudi starejši bratje in sestre oz. sošolci in sošolke.
Pešbus se izvaja po progi Zgornje Škofije in poteka po stranskih ulicah od 3. Škofij na 2. Škofije ter nato naprej proti šoli. Pešbus se prične ob 7:45 na 1. postaji – Na Lenardih (Križišče v 3. Škofiji, pri trafo postaji), nato se nadaljuje do druge postaje – Center (7:52, pri vaški hiši) in naprej do šole, kjer otroke pričaka šolski informator, ki jim odtisne žig na vozovnice in ob tedenski udeležbi tudi nalepke.
Vse, ki bi se želeli pridružiti pešbusu na OŠ Oskarja Kovačiča Škofije, vljudno vabimo k prijavi na spletni strani osnovne šole.
Pešbus organiziramo v sklopu projekta ENERGYCARE, katerega namen je vključevanje lokalne skupnosti k izboljšanju energetske učinkovitosti javnih zgradb in trajnostna mobilnost; tj. zmanjšanje emisij CO2, porabe energije in energetske revščine na območju programa, s poudarkom na območjih občine Trst, Koper in San Donà di Piave.
Podporo in materiale za izvedbo Pešbusa nudi IPoP – Inštitut za politike prostora v okviru programa Aktivno v šolo, ki ga sofinancira Ministrstvo za zdravje RS in je del prizadevanj Dober tek Slovenija za več gibanja in bolj zdravo prehrano.