V okviru projekta Equality for Change (Enakost spolov preko globalne krepitve zmogljivosti) je PiNA v Kopru, med 15. in 24. junijem 2015, organizirala mednarodno usposabljanje na temo enakosti spolov in multimedije, ki so se ga udeležili mladi in mladinski delavci iz šestih partnerskih organizacij iz Kameruna, Kenije, Tanzanije, Italije, Nizozemske in Slovenije.
Na usposabljanju so udeleženke in udeleženci, pod vodstvom različnih strokovnjakov, pridobili nova znanja o odgovornem novinarstvu in fotografiji, oblikovanju vizualne podobe in spletnih strani, videu in multimediji ter projektnem managementu na področju mladinskega dela. Nove spretnosti in znanja bodo neposredno aktualizirali v svojem lokalnem okolju z organizacijo treh delavnic na temo enakosti spolov.
Poleg intenzivnega usposabljanja so se spoznali tudi z interaktivno metodo gledališča zatiranih, ki jo je razvil brazilski gledališčnik, pisatelj in politik Augusto Boal. Na skupino sta velik vtis pustila filmska režiserka, Marta Zaccaron, in filmski režiser, Miha Čelar. Pod vodstom prve so se udeleženke in udeleženci seznanili z različnimi oblikami in načini pripovedovanja zgodb ter primeri “ženskih” dokumentarnih filmov, Čelarjev delno animiran dokumentarni film Mama je ena sama pa je odprl široko debato o psihološkem profilu slovenskih mož in arhetipu mučeniško-posesivne matere.
V sklopu usposabljanja smo izpeljali tudi prireditev OKUSI SVET: Mednarodni bazar okusov in kultur sveta, s katerim smo širši javnosti, preko okušanja in doživljanja različnih kultur, želeli približati različnost ter opozoriti na pomen pravične in trajnostne prehrane.
“Imeli smo različne kreativne delavnice, ki so nas spodbudile k novim pristopom iskanja praktičnih rešitev. […] Vsekakor je bilo to popotovanje tudi raziskovanje lastnih predsodkov in prepričanj, ki obstajajo oziroma so nastala z našo vzgojo, ki nas včasih omejuje pri sprejemanju drugih ljudi in kultur. Po raziskavah, ki smo jih imeli v sklopu usposabljanja, smo prišli do ugotovitev, da je Slovenija na dobri poti pri upoštevanju enakosti spolov, a vendar je še veliko prostora za izboljšanje.” (udeleženka Mila Aldo)
Vabljeni k branju pripovedi udeleženke Mile Aldo o doživljanju mednarodnega usposabljanja: tukaj
Več o projektu Equality for Change: tukaj