Izhajajoč iz izzivov migracij, večkulturnosti naše družbe in neustrezne retorike v zvezi s priseljenci, je Kulturno izobraževalno društvo PiNA, v partnerstvu z Medkulturnim inštitutom za vključujoče izobraževanje, raziskovanje in sodelovanje, ter v sodelovanju z Avanta Largo, Zavodom za družbeno komuniciranje, za Ministrstvo za notranje zadeve pripravilo in izvedlo niz aktivnosti, ki so pozivale k rehumanizaciji migrantk in migrantov. Poleg tega pa se ni želelo samo pokazati na paleto njihovih prispevkov, temveč jim tudi dati priznanje za vse, kar so v času svojega bivanja in ustvarjanja v Sloveniji doprinesli naši družbi. Projekt je sofinancirala Evropska unija iz Sklada za azil, migracije in vključevanje.
Izvedene aktivnosti:
1. Diskusijska delavnica na temo migracij in družbeno odgovornega komuniciranja, preko katere se je udeleženkam in udeležencem ponudilo možnost, da preko kreativnega procesa predlagajo idejne zasnove za videooglas (več informacij / foto galerija).
2. Izmed predlaganih idej je strokovna komisija izbrala idejo, na podlagi katere sta v PiNA produkciji nastala dva videooglasa, ki sta od 10. do 17. 12. bila na ogled na nacionalni in komercialnih televizijskih ponudnikih pri nas: videooglas 1 / videooglas 2 (več informacij)
3. Produkcija fotografske razstave portretov 28 priseljenk in priseljencev, ki živijo in ustvarjajo v Sloveniji. Razstava je pospremila vse ozaveščevalne dogodke (za ogled razstave kliknite tukaj).
4. Obeležitev svetovnega dneva migrantov (18. december) z dogodki, ki so po vsej Sloveniji potekali med 14. in 20. decembrom:
– osrednji dogodek projekta, TEDx formata, z naslovom Po poti zgodb in navdiha (Kreativni center Poligon v Ljubljani, 18. 12.), na katerem je osem govork in govorcev zbranim zaupalo svoje zanimive, včasih težke, a vselej navdihujoče osebne in profesionalne zgodbe (več informacij / video posnetek celotnega dogodka) / foto galerija)
– okrogla miza Kdo si pa ti? Izkušnje vključevanja migrantk in migrantov ter Živa knjižnica na temo migracij v Mariboru (Vetrinjski dvor, 16. 12.) (več informacij / foto galerija)
– okrogla miza Podjetne, izobražene, dejavne priseljenke in priseljenci med nami ter Živa knjižnica na temo migracij v Kopru (Fakulteta za humanistične študije UP, 18. 12.) (več informacij / foto galerija
– 15 ozaveščevalnih dogodkov v Celju, Cerkljah na Gorenjskem, Cerknici, Hrpeljah, Idriji, Izoli, na Jesenicah, v Kamniku, Kočevju, Kranju, Novem mestu, Postojni, na Ptuju, v Trbovljah in Velenju, ki so jih izvedle lokalne partnerske organizacije oz. institucije.
VEČ O PROJEKTU: spletna predstavitev / Facebook profil
Fotografija: Aleš Rosa