ČETRTEK, 21. APRIL 2016
9.00-14.30 / TRST, ITALIJA
Maria Antonietta Moro je med 2. svetovno vojno opravljala delo bolničarke na meji med Italijo in nekdanjo Jugoslavijo. Skrbela za ranjene slovenske partizane in na ta način spoznala gibanje upora. S hitrim političnim dozorevanjem je prešla na njihovo stran in tako s svojo močno voljo premagala vse zadržke katoliško vzgojenega vaškega dekleta iz Furlanske nižine. Iz dnevnikov izhaja izredno močna izkušnja mlade ženske pri iskanju same sebe ob sprejemanju izjemno tveganih odločitev v imenu človeške solidarnosti, ki se kmalu spremeni v politično zavest. Pred nekaj leti je njena hčerka odkrila njen dnevnik, na podlagi katerega je pod režisersko taktirko Erike Rossi nastal dokumentarni film Tutte le anime del mio corpo.
PROGRAM:
9.00 … Prihod v Rižarno in kratek ogled
9.30–10.00 … Branje v Rižarni
10.30–11.00 … Branje v tržaškem zaporu (via Coroneo)
11.15–11.50 … branje v Koservatoriju Trst (Scuola di musica) (via Ghega)
12.00–12.30 … Branje na želežniški postaji (piazza della Libertà)
13.00–14.00 … Projekcija dokumentarnega filma Tutte le anime del mio corpo z Loreno Fornasir (hčerko Marie Antoniette Moro) in režiserko Eriko Rossi v Gledališču Miela (piazza Duca degli Abruzzi 3, Trst).
Branja bodo iz tekstov, ki so jih napisale ženske upornice med vojno, brale pa jih bodo gledališke igralke v slovenskem, hrvaškem in italijanskem jeziku.
Zainteresiranim ponujamo brezplačen prevoz v obe smeri in malico. Prijave zbiramo do ponedeljka, 18. aprila, na katerina.kljun@pina.si.
Udeležba na dogodku je brezplačna.
Projekcija dokumentarnega filma Tutte le anime del mio corpo bo v Gledališču Miela tudi zvečer.
Vstopnina: 5 €
Več informacij: KLIK
ČETRTEK, 21. APRIL 2016
21.00 / GLEDALIŠČE MIELA (PIAZZA DUCA DEGLI ABRUZZI 3, TRST)
O PROJEKTU:
Namen projekta je poudariti pomen skupnega boja žensk za vrednote, ki si jih danes po njihovi zaslugi delimo vse Evropejke in Evropejci, spodbuditi k refleksiji o vlogi žensk v današnji družbi ter o potrebi po žrtvovanju in dediščini, ki so nam jo zapustile. Vloga žensk med vojno je v večini uradnega zgodovinopisja večine evropskih držav odsotna. Upor postaja nehvaležna tema, predvsem zaradi naraščanja populizma in krize vrednot. Pozabljamo, da je upor temelj, na katerem je zgrajen evropski mir. Socialna blaginja je nekaj desetletij po vojni bila neposredna posledica pozitivnega družbenega angažmaja. Izkušnja šibkejših v družbi pa predstavlja tudi vzor za naslednjo generacijo Evropejk in Evropejcev, ki bodo trenutno krizo premagale/-i s solidarnostjo.
AKTIVNOSTI PROJEKTA:
Preko 60 delavnic za dijakinje in dijake srednjih šol v Sloveniji, Italiji in na Hrvaškem.
Razpis za kratke videe in eseje za mlade do 30. leta starosti.
Mednarodna konferenca o ženskah upora (4. marec 2016, Videm).
Zaključni dogodek projekta (21. april 2016,Trst).
Sporočilo za medije z januarske novinarske konference, ki sta se je udeležila tudi Gianni Torrenti, deželni odbornik Furlanije – Julijske krajine za kulturo, šport in solidarnost, in Fabiana Martini, podžupanja Mestne občine Trst.
PARTNERJI PROJEKTA: Kulturno izobraževalno društvo PiNA – vodilni partner (SI), Bonawentura Società Cooperativa (IT), La Giordola (IT), Associazione 47|04 (IT), CSS Teatro stabile di innovazione del Friuli Venezia Giulia (IT), Zaklada za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva (HR) in Istrska regija (HR).
Projekt podpira Evropska komisija preko programa Evropa za državljane.
VEČ O PROJEKTU: tukaj
DODATNE INFORMACIJE: Borut Jerman, vodja projekta (borut.jerman@pina.si in 041 822 698)