TOREK, 23. FEBRUAR 2016
10.30-11.00 (REZULTATI PROJEKTA ENA.KOST)
11.00-13.30 (POSVET)
14.00-15.30 (OKROGLA MIZA)
FHŠ UP, PREDAVALNICA MAESTRAL 1 (TITOV TRG 5, KOPER)
V zadnjem obdobju smo zaradi masovnega preseljevanja priča porastu diskriminacije in sovražnega govora napram priseljencem, etničnim in manjšinskim skupnostim, živečih v Sloveniji. Znašli smo se na točki, ko se v javnosti iz neutemeljenega strahu pojavlja vprašanje, ali je njihova integracija sploh smiselna in mogoča oz. ali so se te skupnosti sploh zmožne integrirati v lokalno okolje.
Toda integracija se ne dotika zgolj njih. Tudi nacionalne države morajo prispevati k temu procesu, biti v koraku z mobilnostjo prebivalcev in njihovo kulturno raznolikostjo. Izkazati morajo spoštovanje do njihove različnosti in upoštevati načelo človekovih pravic ter jim omogočiti nemoteno aktivno participacijo v slovenski družbi. Vprašanje pa je, ali jim to uspeva oz. ali za to obstaja politična volja. Navsezadnje, kako države spodbujajo in promovirajo vključevanje ranljivih družbenih skupin, vpliva tudi na javno mnenje večinskega prebivalstva.
Na posvetu in spremljajoči okrogli mizi bomo z različnih zornih kotov skušali predstaviti, s katerimi težavami se različne skupnosti soočajo pri integraciji v slovensko družbo, in ponuditi možne rešitve, ki bi ustvarile take družbene razmere, ki bi spodbujale k spoštovanju njihovih temeljnih pravic v vseh družbenih sferah, k višjemu nivoju večkulturnega razumevanja in posledično k trajnostnemu družbenemu razvoju.
PROGRAM:
10.00–10.30 … Registracija udeleženk in udeležencev
10.30–11.00 Uvodni nagovor in predstavitev rezultatov projekta ENA.KOST: Enakopravnost narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ v Obalno-kraški regiji
Mirna Buić, Kulturno izobraževalno društvo PiNA
Margerita Jurkovič, Pravni center za varstvo človekovih pravic, Koper
11.00–13.30 … POSVET
Dr. Vera Kržišnik-Bukić, Inštitut za narodnostna vprašanja
Ob 5. obletnici Deklaracije Državnega zbora RS o narodnih skupnostih Albancev, Bošnjakov, Črnogorcev, Hrvatov, Makedoncev in Srbov v Sloveniji
Dr. Marijanca Ajša Vižintin, ZRC SAZU, Inštitut za slovensko izseljenstvo in migracije
Priseljenci in priseljenske organizacije, aktivni v šoli
Dr. Karmen Medica, UP Fakulteta za humanistične študije
Manjšine in mediji – dinamika medijsko-manjšinskih sprememb
Dr. Veronika Bajt, Mirovni inštitut
Sovražni govor kot spodbuda kritičnega delovanja
Andrej Motl, Center za varnejši internet Slovenije – Spletno oko, Fakulteta za družbene vede UL
Problematika sovražnega govora na internetu
Posvet bo moderirala Barbara Gornik (UP ZRS).
13.30–14.00 … Odmor in pogostitev
14.00–15.30 … OKROGLA MIZA Aktivna participacija narodnih in etničnih skupnosti ter migrantov v Sloveniji
Dalibor Samac, predsednik Zveze srbskih društev Slovenije
Marko Gregorič, predsednik Italijanske samoupravne narodne skupnosti Izola / Comunità Autogestita della Nazionalità Italiana di Isola
Dr. Lidija Dimkovska, pesnica in esejistka, urednica Iz jezika v jezik: Antologija sodobne manjšinske in priseljenske književnosti v Sloveniji
Nikolaj Tomaž Benedik, sodeloval pri projektu Slovenske filantropije “Participacija priseljencev”
Faila Pašić Bišić, predsednica Človekoljubnega dobrodelnega društva UP Jesenice.
Okroglo mizo bo moderirala Saša Banjanac Lubej (RTV Slovenija).
Obvezne predhodne prijave preko spletnega obrazca do četrtka, 18. februarja 2016, oz. do zapolnitve prostih mest!
S projektom ENA.KOST: Enakopravnost narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ v Obalno-kraški regiji želi PiNA, skupaj s partnerji, pripomoči k opolnomočenju ciljne skupine v regiji, ozaveščati širšo javnost o problematiki nepriznanih manjšin in njihovih pravicah ter doseči spremembo institucionalnega okvirja njihove obravnave na lokalni ravni.
Poleg nudenja brezplačne pravne pomoči in svetovanja, izvedbe cikla predstav gledališča zatiranih, izdajanja brezplačnega časopisa ŽAR, vzpostavitve stičišča NVO pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ in delovne skupine za zagovorništvo narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ ter organizacije posveta se bo izdalo še poročilo o kršitvah pravic ciljne skupine in programski dokument delovne skupine za zagovorništvo.
OZADJE:
Po osamosvojitvi Slovenije so se pripadniki narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ znašli v situaciji neurejenega manjšinskega statusnega položaja in pravic. Priznan status uradne manjšinske narodnostne skupnosti je predpogoj za zagotavljanje posebnih kolektivnih (manjšinskih) pravic, zaradi njihovega nepriznanega statusa pa se soočajo z dejavniki, ki ovirajo njihovo participacijo v javnem življenju in proaktivno participacijo v procesih odločanja. Njihova politična marginaliziranost je velika in zaradi statusne neopredeljenosti (in neimenovanosti) še vedno ostajajo nevidne družbene skupine.
Partnerji projekta ENA.KOST:
Kulturno izobraževalno društvo PiNA (vodilni partner)
Pravni center za varstvo človekovih pravic, Koper
Akademsko kulturno-umetniško društvo KOLO
Hrvatsko kulturno-umetniško, prosvetno in športno društvo “Istra” Piran
Kulturno društvo Albancev slovenske Istre Iliria
Univerza v Stavangerju, Norveška.
Več o projektu ENA.KOST: KLIK
Spletno mesto ENA.KOST / Facebook ENA.KOST